Grand Final Results

Please find below the results from our 2017 Grand Final Day, congratulations to TAFE NSW Polecats for winning the 2017 1st Division Premiership and UTS Tigers 2017 2nd Division Premiers,  both matches were played at New Era Stadium on the 2/9/2017.

1st Division

TAFE NSW Polecats 24 defeated UTS Tigers 16

2nd Division

UTS Tigers 28 defeated TAFE NSW Polecats 22

Grand Finals Team Lists

Clubs have named their sides for the most important matches of the season.

UTS Tigers 1st Division

1. Luke Johnston
2. Brett Kelly
16. Tommy Windeatt
21. Adam Hansen
5. Brok Pardey
6. Allan Newton
7. Marc Russell
8. Junior Tuapo
9. Corey Williams
10. Daniel Rakvin
11. Julio Toledo
12. Max Dudley ©
13. Jaden Pardey

Reserves

4. Tommy Montgomery
14. Luke Tannous
15. Ben O’reilly
17. Marshal Boyd
18. Dwayne Peters
19. Travis Cuscuna

Coach: Mat Olsen
Trainers: David Fauonuku, Zoe Basham and Alex Danis

TAFE NSW Polecats 1st Division

1. Billy Butler (c)
2. Chad Doering
3. Shane Rowe
4. Peter Jensen
5. Richie Mante
6. Shane Miller
7. Taylor Bennett
8. Aaron Gater (c)
9. Paul Rye
10. Luke Rye
11. Dean Moodie
12. Greg Cranney
13. Tim Curley

Reserves

14. Shane Brown
15. Russell Murtha
16. Ops Fotu
17. Nathan Williams
18. Aaron Kanaley
19. Kareem Emara
20. Colin Warwick

*One to be omitted

Coach: Dan Jackson
Team Manager: Rob Weisback
Trainer: Peter Lamey, Chris Thompson and Kieran Shanahan

TAFE NSW Polecats 2nd Division

1. Raphael Williams-Joseph
2. Greg Dowd
3. Ryan Bowen
4. Ben Carter (c)
5. Michael Klapsogiannis
6. Brandon Webb
20. Anthony Hayward
8. Jamie O’Leary
9. Scott Brown
10. Michael Beggs
11. Mitch Langford
12. Dean Ludgate
13. Matty Thomas

Reserves

14. Adam Renshaw
15. Richard Planca
16. Mathew Ragen
17. Joseph Ngawini
18. Joseph Wehbe
19. Tama Te Rito
7. John Norford

*One to be omitted

Coach: Chris Thompson
Team Manager: Todd Wilesmith
Trainer: Peter Lamey and Kieran Shanahan

UTS Tigers 2nd Division

1. Clayton Byrne
2. Leon Sales
3. Kye Mcbride
4. Daniel Taria
5. Patrick Manansala
6. Kurt Jessop
23. Lee Johnston
8. Luke Kelley
9. Thomas Sarangaya
10. Carl Vanhaarlem
11. Isaac Naylor ©
12. Luke Nardella
13. Sofeni Tuapo

Reserves

14. Shahrom Rabinkhah
15. Jeff Lopez
16. Asad Ishak
17. Keith Weston
18. Steven Williams
19. Matt Merritt
21. Elliott Cleghorn
* One To Be Omitted

Coach: Marshal Boyd
Ass Coach: Adam Thompson
Trainers: David Fauonuku, Zoe Basham and Alex Danis
Ballboys: Peter Vanhaarlem and Hunter Weston

Grand Final 2017

The NSW Tertiary Grand Finals are here, and only 70 minutes is left to see who will claims the premierships in their divisions, with both matches to be played at New Era Stadium on the 2/9/2017.

1st Division

UTS Tigers vs. TAFE NSW Polecats, 6:30pm at New Era Stadium.

2nd Division

TAFE NSW Polecats vs. UTS Tigers, 4:40pm at New Era Stadium.

Preliminary Final 2017

With only one week to go to the big dances, let’s see who will join UTS Tigers in 1st Division and TAFE NSW Polecats in 2nd Division for the 2017 Grand Finals at New Era Stadium, and with 2 great matches at Norford Park , get down their and support your Tertiary side into the Grand Finals.

1st Division

TAFE NSW Polecats vs. Sydney University, 3:00pm at Norford Park.

 

2nd Division

UTS Tigers vs. Macquarie University, 3:00pm at Norford Park.

Results Finals Week 1 2017

Please find the results from the first week of semi-finals, played on the 19/8/2017.

1st Division

1st v 2nd: UTS Tigers 38 defeated TAFE NSW Polecats 32 in extra time at Blackmore Oval.

3rd v 4th: Sydney University 20 won on forfeit to Cumberland Beavers -50 at Macquarie University Oval *Sudden death

 

2nd Division

1st v 2nd: TAFE NSW Polecats 54 defeated UTS Tigers 6 at Blackmore Oval

3rd v 4th: Macquarie University defeated Australian Catholic University at Macquarie University Oval *Sudden death

Finals Week 1 2017

It’s the finals week 1, see below where you can get your finals rugby league fix of the NSWTSRL.

1st Division

1st v 2nd: UTS Tigers vs. TAFE NSW Polecats, 3:00pm at Blackmore Oval

3rd v 4th: Sydney University vs. Cumberland Beavers, 3:00pm at Macquarie University Oval *Sudden death

 

2nd Division

1st v 2nd: TAFE NSW Polecats vs. UTS Tigers, 1:15pm at Blackmore Oval

3rd v 4th: Macquarie University vs. Australian Catholic University, 1:30pm at Macquarie University Oval *Sudden death

Round 12 Results 2017

Here are the Round 12 results of the NSW Tertiary Students Rugby Competition, played on the 29/07/2017

1st Division

TAFE NSW Polecats 60 defeated Cumberland Beavers 10 at Ollie Webb Reserve

UTS Tigers 50 defeated Sydney University 26 at Macquarie University Oval

 

2nd Division

TAFE NSW Polecats 20 won on forfeit to Australian Catholic University -50 at Ollie Webb Reserve

UTS Tigers 40 defeated Macquarie University 32 at Macquarie University Oval

Round 12 Preview 2017

With only 3 weeks left of the regular rounds, see below where you can get you rugby league fix in Round 12 of the NSWTSRL.

1st Division

Cumberland Beavers vs. TAFE NSW Polecats, 3:00pm at Ollie Webb Reserve

UTS Tigers vs. Sydney University, 3:00pm at Macquarie University Oval

 

2nd Division

Australian Catholic University vs. TAFE NSW Polecats, 3:00pm at Ollie Webb Reserve

UTS Tigers vs Macquarie University, 1:15pm at Macquarie University Oval

Results Round 11 2017

Here are the Round 11 results of the NSW Tertiary Students Rugby Competition, played on the 22/07/2017

1st Division
Sydney University 52 defeated Cumberland Beavers 0 at Henson Park
TAFE NSW Polecats 44 defeated UTS Tigers 22 at Kellyville Park

2nd Division
Macquarie University 20 won on forfeit -50 Australian Catholic University at Marrickville Park
TAFE NSW Polecats 20 won on forfeit -50 UTS Tigers at Kellyville Park